czwartek, 18 grudnia 2014

SPOTKANIE AUTORSKIE I WARSZTATY LITERACKIE

W piątek młodzież Gimnazjum w Rydzynie miała okazję spotkać się z autorem wielu  powieści  młodzieżowych Panem Kazimierzem Szymeczko. W jego dorobku pisarskim  znalazły się m.in. takie pozycje jak: „ Historia Polski”, „Pościg za czarną Hondą”, „ Fałszerze w sieci”, „Milion w pięć dni”, oraz książki które są w posiadaniu  biblioteki publicznej i dobrze znane naszej młodzieży  „ A oto Historia”, czy książka za którą autor dostał nominację polskiej sekcji IBBY dla nagrody książki roku „Czworo i kości”. Kazimierz  Szymeczko przy licznie zgromadzonej Sali Gimnazjum  przywitał się z młodzieżą , a następnie, przypomniał o swojej licznie zgromadzonej bibliografii. Był to wstęp do pytań, które młodzi ludzie chętnie zadawali bez zbędnych uprzedzeń. Zainteresowanie wśród gimnazjalistów  wzbudzało np. skąd autor czerpie inspiracje do swoich kolejnych książek, czy długo pisze się taką książkę, czy są inne osoby zaangażowane w  wydanie jego  książki?  Al e nie zabrakło także kilku bardzo osobistych pytań na które p. Szymeczko nie miał kłopotu z odpowiedzią. Całe spotkanie z młodzieżą było okraszone różnymi wspomnieniami i  przeżyciami jakie towarzyszyły w autorowi  przy tworzeniu  kolejnych książek.


WARSZTATY LITERACKIE W GIMNAZJUM.
Drugą część  spotkania z Panem Kazimierzem Szymeczko rozpoczęły warsztaty literackie, które miały na celu rozbudzenie zainteresowania procesem twórczym nad książką oraz kształtowanie gustów literackich młodych czytelników przy wykorzystaniu tekstów do nowo zakupionych książek m.in. autora.Pan Szymeczko  nawiązał do tego jak ważnym czynnikiem w życiu każdego młodego  człowieka jest książka, która determinuje  rozwój jego osobowości, interesujących przeżyć, pobudza wyobraźnię, a także dostarcza odpowiedzi na nurtujące pytania. A także dowiedzieliśmy się, że od najmłodszych lat to rodzice kupując nam pierwsze wierszyki, bajeczki, baśnie,  a później książki przygodowe przyczyniają się do tworzenia u młodego pokolenia smaku literackiego, które uczą przeżyć towarzyszących lekturze, oraz  poprzez wskazanie wzorców dzieł literackich przyczynimy się do uwrażliwienia na walory słowa pisanego. Pokazując swoją twórczość  pokazał gimnazjalistom w jakim gatunku  on sam  się odnajduje i co jest jego pasją w dążeniu do  poszukiwania nowych tematów tworzących kolejne książkowe pozycje.

PANU KAZIMIERZOWI SZYMECZKO DZIĘKUJEMY ZA SPOTKANIE I PUBLIKACJE. MŁODZIEŻY ZA AKTYWNOŚĆ I CIEKAWE PYTANIA, NAWET TE, DOTYCZĄCE WYNAGRODZEŃ - CZY MOŻNA ZAROBIĆ NA WYDANIU KSIĄŻEK? CZY JEST TO OPŁACALNY ZAWÓD? NA TE I INNE PYTANIA MŁODZIEŻ UZYSKAŁA JEDNORAZOWO WYCZERPUJĄCA ODPOWIEDŻ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz