czwartek, 18 grudnia 2014

RECENZJE GIMNAZJALISTÓW

ROK Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Rydzyna ogłosiła w bibliotece szkolnej w Gimnazjum konkurs na recenzję do jednej z książek zakupionych w ramach współpracy partnerskiej bibliotek oraz w związku z dofinansowaniem jakie otrzymał Rydzyński Ośrodek Kultury BPMiGR z programu realizowanego przez Bibliotekę Narodową na "Zakup nowości wydawniczych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych" Priorytet I. Z zakupionymi książkami można było zapoznać się w bibliotece szkolnej. 
Na konkurs wpłynęło 29 prac. Recenzje zostały ocenione przez p.Aldonę Szymanowską z Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie.
I Nagrodę – kartę upominkową do Empiku oraz drobne upominki otrzymała Banasik Klaudia za recenzję książki „W szponach mrozu” Richelle Mead;  II miejsce przypadło Paulinie Otto za recenzję książki powieści autorstwa Suzanne Collins -„Kosogłos” ;  III miejsce zdobyła Oliwia Poprawa za „Bez Ciebie nie ma lata” – Jenny Han.
Gimnazjalistom dziękujemy za tak liczny udział w konkursie, świadczy to dobrze o waszej czytelności książek i sprawia, że DZIĘKI WAM dofinansowanie na zakup książek spotkało się z dużym uznaniem.

GŁOŚNE CZYTANIE W DĄBCZU

W środę 17 grudnia, w ramach współpracy partnerskiej biblioteki szkolnej w SP w Dąbczu oraz programu realizowanego przez ROK Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Rydzyna, dzięki dofinansowaniu Biblioteki Narodowej na "Zakup nowości wydawniczych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych", odbyło się spotkanie z uczniami i  głośne czytanie książek .
 W ramach projektu dyrektor ROK BPMiGR Magdalena Szymańska, czytała dzieciom Opowiadania Wigilijne oraz rozmawiała z nimi o zwyczajach i tradycjach świąt bożonarodzeniowych. 
DZIECI GRZECZNE. LISTY DŁUGIE, CZEKAMY NA ŚNIEG I GWIAZDORA.

SPOTKANIE AUTORSKIE I WARSZTATY LITERACKIE

W piątek młodzież Gimnazjum w Rydzynie miała okazję spotkać się z autorem wielu  powieści  młodzieżowych Panem Kazimierzem Szymeczko. W jego dorobku pisarskim  znalazły się m.in. takie pozycje jak: „ Historia Polski”, „Pościg za czarną Hondą”, „ Fałszerze w sieci”, „Milion w pięć dni”, oraz książki które są w posiadaniu  biblioteki publicznej i dobrze znane naszej młodzieży  „ A oto Historia”, czy książka za którą autor dostał nominację polskiej sekcji IBBY dla nagrody książki roku „Czworo i kości”. Kazimierz  Szymeczko przy licznie zgromadzonej Sali Gimnazjum  przywitał się z młodzieżą , a następnie, przypomniał o swojej licznie zgromadzonej bibliografii. Był to wstęp do pytań, które młodzi ludzie chętnie zadawali bez zbędnych uprzedzeń. Zainteresowanie wśród gimnazjalistów  wzbudzało np. skąd autor czerpie inspiracje do swoich kolejnych książek, czy długo pisze się taką książkę, czy są inne osoby zaangażowane w  wydanie jego  książki?  Al e nie zabrakło także kilku bardzo osobistych pytań na które p. Szymeczko nie miał kłopotu z odpowiedzią. Całe spotkanie z młodzieżą było okraszone różnymi wspomnieniami i  przeżyciami jakie towarzyszyły w autorowi  przy tworzeniu  kolejnych książek.


WARSZTATY LITERACKIE W GIMNAZJUM.
Drugą część  spotkania z Panem Kazimierzem Szymeczko rozpoczęły warsztaty literackie, które miały na celu rozbudzenie zainteresowania procesem twórczym nad książką oraz kształtowanie gustów literackich młodych czytelników przy wykorzystaniu tekstów do nowo zakupionych książek m.in. autora.Pan Szymeczko  nawiązał do tego jak ważnym czynnikiem w życiu każdego młodego  człowieka jest książka, która determinuje  rozwój jego osobowości, interesujących przeżyć, pobudza wyobraźnię, a także dostarcza odpowiedzi na nurtujące pytania. A także dowiedzieliśmy się, że od najmłodszych lat to rodzice kupując nam pierwsze wierszyki, bajeczki, baśnie,  a później książki przygodowe przyczyniają się do tworzenia u młodego pokolenia smaku literackiego, które uczą przeżyć towarzyszących lekturze, oraz  poprzez wskazanie wzorców dzieł literackich przyczynimy się do uwrażliwienia na walory słowa pisanego. Pokazując swoją twórczość  pokazał gimnazjalistom w jakim gatunku  on sam  się odnajduje i co jest jego pasją w dążeniu do  poszukiwania nowych tematów tworzących kolejne książkowe pozycje.

PANU KAZIMIERZOWI SZYMECZKO DZIĘKUJEMY ZA SPOTKANIE I PUBLIKACJE. MŁODZIEŻY ZA AKTYWNOŚĆ I CIEKAWE PYTANIA, NAWET TE, DOTYCZĄCE WYNAGRODZEŃ - CZY MOŻNA ZAROBIĆ NA WYDANIU KSIĄŻEK? CZY JEST TO OPŁACALNY ZAWÓD? NA TE I INNE PYTANIA MŁODZIEŻ UZYSKAŁA JEDNORAZOWO WYCZERPUJĄCA ODPOWIEDŻ.

LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA GIMNAZJUM

Biblioteka Publiczna w Rydzynie otrzymała dofinansowanie z programu realizowanego przez Bibliotekę Narodową „Zakup nowości wydawniczych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych” w wysokości 4.5 tys. złotych. Kwota ta pozwoliła na zakup ponad 300 książek i audiobooków dla dzieci i młodzieży. W ramach projektu Biblioteka Publiczna nawiązała współpracę z trzema szkołami w gminie; Szkołą Podstawową w Rydzynie, Szkołą Podstawową w Dąbczu oraz Gimnazjum  w Rydzynie. Biblioteki szkolne musiały określić listę nowości wydawniczych, które chciały aby zakupiła biblioteka publiczna. Projekt obejmował również przeprowadzenie wspólnych działań w pięciu obszarach działalności kulturalno - oświatowej( lekcje biblioteczne, akcje czytelnicze, spotkania autorskie, konkursy, wystawy).

 Jedno z takich działań , które znalazły się w założeniu  była lekcja biblioteczna, która odbyła się w siedzibie biblioteki publicznej w miniony wtorek. Młodzież  pod opieką  pani  Beaty Piotrowiak, nauczycielki Gimnazjum w Rydzynie  przybyła, aby dowiedzieć się jaki jest zakres korzystania z katalogu komputerowego biblioteki  publicznej w celu wyszukiwania zakupionych nowości wydawniczych i możliwości dostępu do katalogu biblioteki publicznej w bibliotece szkolnej.
CIEKAWI ŚWIATA - ZDOLNA RYDZYŃSKA MŁODZIEŻ. ZAPRASZAMY CZĘŚCIEJ.

CZYTAM, SŁUCHAM, OGLĄDAM

W czwartek 11.12.2014 w Szkole Podstawowej w Rydzynie odbyła się akcja czytelnicza „Czytam, słucham, oglądam”. Miała ona na celu zapoznanie uczniów z różnymi formami zakupionych książek  tj.  mówione i pisane. W spotkaniu brały udział dzieci z klasy III szkoły podstawowej. Po wstępnym wprowadzeniu  i zadaniu najmłodszym  kilku pytań do książki przez Panią bibliotekarkę szkolną Danutę Kaźmierczak, dzieci  mogły wysłuchać   pięknej, bogato ilustrowanej  książki A.A MIlne „ Kubuś Puchatek”, dzięki gimnazjalistkom, które zostały zaproszone do przeczytania wybranych fragmentów  książki. 
Dzieci z zainteresowaniem wsłuchiwały się w opowieść   i na dowód, że  przygody Kubusia  są im znane przyniosły dużo pluszowych zabawek, przypominających bohaterów występujących w książeczce.
DZIĘKUJEMY ZA SPOTKANIE. ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI.

Lekcja biblioteczna SP w Rydzynie

W dniu 10.12.2014 odbyła się lekcja biblioteczna dla Szkoły Podstawowej w Rydzynie, która miała na celu  zapoznanie uczniów  z  obecnym księgozbiorem, który jest w posiadaniu biblioteki ,a także  jaki jest zakres korzystania z katalogu komputerowego w Bibliotece Publicznej w Rydzynie, oraz  dowiedzieli  się jakie mają możliwości dostępu do katalogu biblioteki publicznej w swojej bibliotece szkolnej.
Po krótkim omówieniu, młodzież miała okazję spróbować samemu wykorzystać swoją  wiedzę i  sprawdzić jakie są nowo zakupione książki widniejące już w ewidencji, oraz  wyszukać pozycje, którymi jest zainteresowana.
Do zobaczenia w biblitece, ZAPRASZAMY!

czwartek, 4 grudnia 2014

Zajęcia biblioteczne i warsztaty plastyczne w SP w Dąbczu

Dnia 03.12.2014 odbyły się kolejne zajęcia w ramach programu „Zakup nowości wydawniczych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych”. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Dąbczu, dzięki gościnności Pana dyrektora  Wojciecha Jędrzejczaka. W pierwszej części odbyła się lekcja biblioteczna, podczas, której młodzież dowiedziała się jak korzystać z katalogu komputerowego książek biblioteki publicznej, oraz jak wyszukiwać ciekawe pozycje książkowe w katalogu biblioteki publicznej, korzystając ze swojej szkolnej biblioteki.
Druga część zajęć przewidziana na ten dzień to warsztaty plastyczne, które miały na celu wykonanie prac metodą kolażu o tematyce proekologicznej pt.: „Ziemia- nasza planeta”. Dzieci do wykonania prac użyły bardzo różnego materiału od bibuły, gazety  po  skrawki materiału, a także krepiny. Prace były zróżnicowanie i głównie opierały się na wiedzy jaką zaczerpnęły z książek przekazanych w depozyt bibliotece szkolnej w Dąbczu.
Dziekujemy za spotkanie i zapraszmy do biblioteki po książki !