poniedziałek, 29 września 2014

Spotkanie z p.Magdaleną Witkiewicz

W dniu 24.09.2014 dzięki staraniom  ROK w Rydzynie w ramach  projektu dofinansowania  z Biblioteki Narodowej zorganizowano spotkanie autorskie z jedną z bardziej znanych współczesnych pisarek polskich Magdaleną Witkiewicz, autorką wielu interesujących pozycji dla dorosłych  m. in. takich jak "Szczęście pachnące wanilią", "Pensjonat marzeń", "Szkoła żon", "Zamek z piasku", czy "Panna roztropna", ale także dla dzieci i młodzieży " Lilka",  "Lilka i spółka ", "Lilka i wielka afera", Baśniowy świat Canpolu", oraz "Poeci bawią dzieci". Jest także autorką zbiorów wierszy " O zimie " i "O jesieni". 


Wizyta  odbyła się  w Szkole Podstawowej w Rydzynie, gdzie po otwarciu spotkania i powitaniu gościa przez pracownika Biblioteki Publicznej Mi G w Rydzynie p. Monikę Raczkowską,  autorka w pierwszej części  opowiedziała młodzieży jak wygląda cykl wydawania książek oraz skąd  czerpała  inspiracje  do  napisania swoich książek.
.

 Uczestnicy spotkania pokusili się także o zadanie P. Magdalenie Witkiewicz  kilku pytań osobistych na temat jej życia codziennego, oraz najbliższych planów napisania nowej książki. Na zakończenie spotkania wraz z kwiatkami autorka przyjęła od dzieci gorące podziękowania i  na do widzenia  chętnym rozdała autografy.

wtorek, 2 września 2014

Kolejne dofinansowanie na zakup książek



Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Publiczna w Rydzynie otrzymała dofinansowanie z programu realizowanego przez Bibliotekę Narodową "Zakup nowości wydawniczych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych" w wysokości 4,5 tys. zł. Kwota ta pozwoli na zakup ponad 300 książek i audiobooków dla dzieci i młodzieży.

W ramach projektu Biblioteka Publiczna nawiązała współpracę z trzema szkołami w gminie: Szkołą Podstawową w Rydzynie, Szkołą Podstawową w Dąbczu oraz Gimnazjum w Rydzynie. Biblioteki szkolne musiały określić listę nowości wydawniczych, które chciałaby aby zakupiła biblioteka publiczna. Projekt obejmował również przeprowadzenie wspólnych działań w 5 obszarach działalności kulturalno – oświatowej (lekcje biblioteczne, akcje czytelnicze, spotkania autorskie, konkursy, wystawy).

Zakupione książki biblioteka publiczna przekaże bibliotece szkolnej w depozyt, gdzie będą mogli korzystać z nich uczniowie szkół, które przystąpiły do współpracy. Następnie książki wrócą do Biblioteki Publicznej i tam będą udostępniane mieszkańcom naszej gminy.